ABD hükümeti Çin’in casusluk iddialarıyla ilgili ilk açıklamayı yaptı

ABD hükümeti Çin'in casusluk iddialarıyla ilgili ilk açıklamayı yaptı

 

Geçtiğimiz hafta ABD’li medya kuruluşu Bloomberg çok sayıda istihbarat yetkilisine dayandırdığı önemli bir iddiayı ortaya atmıştı. Hazırlanan rapora göre Çin hükümeti, ABD’li anakart üreticisi Super Micro’nun anakartlarına çip yerleştirmiş ve bu anakartların yer aldığı sunuculara sızmıştı. Böylece ABD hükümetine ve farklı şirketlere ait önemli veriler Çin hükümeti tarafından takip edilmişti. İddiaların odak noktasında olan Super Micro, Apple ve Amazon casusluk iddiasını reddederken ABD hükümeti de bu üç şirketi destekleyen bir açıklama yaptı.

Üç şirketin ifadesini destekledi 

ABD hükümetinden ilk açıklama İç Güvenlik Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Bakanlık söz konusu üç şirketin beyanlarını desteklerken bu şirketlerin ifadelerinden şüphelenmek için bir sebeplerinin olmadığını ekledi. Ülkenin iç ve dış tehditlere karşı en yetkili organı olan Bakanlık, bu açıklamasıyla Çin’in casusluk yaptığı yönündeki iddiaları dolaylı yoldan reddetmiş oldu.

Ayrıca Bkz. “Amazon, satıcılardan rüşvet alan çalışanın işine son verdi”  

İç Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklama, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi(NCSC) tarafından yapılan açıklamayla tamamen örtüşüyor. NCSC, ”Medyadaki haberlerin farkındayız ancak şu aşamada Apple ve Amazon tarafından yapılan detaylı değerlendirmelerden şüphe duymayı gerektirecek bir sebep yok.” ifadesini kullanmıştı. 

https://techcrunch.com/2018/10/07/homeland-security-denies-bloomberg-spy-chip-report/ Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Bir cevap yazın